משלוחים בחינם עד הבית או בית החולים, ברכישה מעל 150! ש"ח  (לאחר מימוש הנחות ושוברים)

עיסוי תינוקות קיים עוד משחר ההיסטוריה בתרבויות שונות ברחבי העולם.

בשנים האחרונות, הפך מנהג קדום זה לנפוץ גם בארצות המערב, והורים רבים מאמצים שיטה זו כאחת מדרכי התקשורת הראשונות עם ילדם. לא מעט קורסים לעיסוי תינוקות פזורים ובוגריהם נהנים מנתינת וקבלת המגע המיוחד הזה.

צורה זו של מגע, אם היא נעשית מתוך שמחה ורגישות, הינה נעימה מאין כמותה. תינוקות שהורגלו בעיסוי נהנים מכך מאוד ולומדים עד מהרה להרפות את גופם בשעת קבלת העיסוי. בעת מחלה אפשר להשתמש בטכניקות עיסוי שונות להקלה ואף להורדת חום. תינוק המכיר את מגע העיסוי, יצפה לו כאשר חש ברע.
לא כל תינוק מגיב בצורה דומה לקבלת המגע. תינוקות מסוימים יתענגו כבר בפעם הראשונה מכך ואילו חבריהם, יזדקקו לזמן, סבלנות ואורך רוח עד שילמדו ליהנות, להרפות את גופם הזעיר ולתת לעסות אותם.

עיסוי לשיפור התקשורת והחיבור

אבות רבים מוצאים שזו תקשורת מצוינת בינם לבין התינוק הצעיר שהגיע הביתה, הצמוד לשדי אמו. האם, בדרך כלל, נמצאת רוב שעות היום עם התינוק בחודשי חייו הראשונים. תפקידיה ברורים לגביו - סיפוק צרכיו הפיזיים והרגשיים. לא אחת, מגיע האב הטרי הביתה לאחר יום עבודה והנה התינוק אכל כבר, קולח כבר ואפילו חיתול לא צריך להחליף לו כרגע. פגשנו לא מעט אבות שלימוד העיסוי נתן להם צורת תקשורת ו"תפקיד" מהנה עבור שני הצדדים.
תינוקות זקוקים למגע. לא בכדי תינוק רוצה שיחזיקו אותו על הידיים, המגע עם הקרובים לו מכל חיוני להתפתחותו הרגשית. חום הגוף האנושי נותן לו בטחון ומרחב מוגן. אם נצפה ביונקים החיים סביבנו - חתולים וכלבים לדוגמא, נראה שהנקבה מבלה לא מעט שעות ביום בליקוק הגורים. ליקוק זה אינו ניקוי בלבד אלא עיסוי שמטרתו לתת גירויים עצביים אשר יבטיחו התפתחות תקינה .

את העיסוי רצוי לבצע בעזרת שמן מתאים. שמן עיסוי לתינוק של בייבי טבע הוא המומלץ ביותר - שמן על בסיס שמן זרעי ענבים, שמן קלנדולה ושמן אתרי לבנדר. מתאים לשימוש יומיומי לאחר האמבטיה ומותאם לעור רגיש.

babyadd

מהם היתרונות של עיסוי תינוקות?

העיסוי מלמד את התינוק להרפות את עצמו. אולי לא בתחילת התהליך, אבל כאשר תינוקכם יהיה בן מספר חודשים יפנים וילמד את המסר שמגע נעים זה נותן לו ויצליח להרפות את גופו. תינוקות אלו, גם אם לפעמים יהיה לנו נדמה שהם איבדו עניין בעיסוי, יגלו בגיל מבוגר יותר יכולת גבוהה יותר לקבלת מגע.
לתינוקות המקבלים עיסוי באופן סדיר יש, בדרך כלל, סיכוי גבוה יותר לשמור על בריאות תקינה. העיסוי מחזק את מערכת החיסון בגוף, מאזן את זרימת הדם ומגרה פעולת איברים פנימיים. כמו כן יש השפעה גדולה מאוד לעיסוי על השלד היות ובמהלכו "משתחררים" מפרקים ומתגמשים. לשרירים ניתן גירוי ישיר אשר גורם להם להתחזק ולהתגמש וניתן. לא אחת ניתן לראות ילדים המקבלים עיסוי באופן קבוע אשר ההתפתחות המוטורית שלהם גבוהה יותר מילדים אחרים בגילם, שאינם מקבלים עיסוי.
חשיבות המגע לרך הנולד כבר בבית היולדות משמעותי וחשוב. לא רק להורים יש תפקיד בהענקת הטיפול הייחודי הזה, אלא גם לצוות המטפל. התינוק שזה עתה נולד, הגיח מסביבה חמימה ועוטפת שבעצם העניקה לו עיסוי בלתי פוסק. החיכוך הרציף עם מי השפיר ושק השפיר, תנועות האם המשתנות והקולות המוכרים של זרימת הדם ומערכת העיכול היוו עבורו גירוי חושי חזק ומוכר.
הגיחה לאוויר העולם היא התחלה של הכרות חדשה של התינוק עם עולם בלתי מוכר, פחות חם רך ומערסל, קולות חדשים ועצמות חדשות של גירויים. ביכולתנו לרכך את ההסתגלות הראשונית על ידי מגע, עיסוי מכוון אשר יעניק לתינוק ביטחון ושלווה.

עיסוי לפגים

סקירת ספרות של מספר מחקרים שנערכו על פגים ועיסוי הראתה עלייה במשקל אצל פגים שקיבלו עיסוי בפגיה, הם עלו במשקל יותר מחבריהם שלא קיבלו עיסוי וכתוצאה מכך זמן האשפוז שלהם היה קצר יותר.

השימוש בשמנים בזמן העיסוי הגביר את העלייה במשקל של הפגים מה שהיה קשור לשהות קצרה יותר בבית החולים, סיכוי מופחת להידבקות במחלות וחסכון כספי משמעותי.
עיסוי הפגים, אשר עשוי לגשר על התקופה בה הפגים שהו בפגייה, מסייע גם להתפתחות המוח, משפר את השינה, מחזק את המערכת החיסונית ומסייע בפעילות המעיים.
העיסוי גם מרגיע את התינוק שנולד פג ומרגיל אותו למגע מסוג אחר מזה שהיה בפגיה. מגע של נחת.

במחקר שנערך על פגים - דר' טיפני פילד Tiffany Field Dr בו ניתנו 15 דקות עיסוי, שלוש פעמים ביום במשך עשרה ימים הראה כי תינוקות שהיו חשופים למגע מודע עלו במשקל ב47% יותר מאשר פגים שלא קיבלו מגע וכן שוחררו 5 ימים לפני. חסכון כלכלי של 3000$.

תינוקות שקיבלו עיסויים – הראו במחקרים מערכת חיסונית חזקה יותר שינה שקטה ועמוקה יותר, התפתחות מוטורית תקינה ומהירה יחסית יש שקושרים גם לאינטליגנציה גבוהה - קישור לצרכים הנפשיים שסופקו.

ספרות מומלצת
אוקט, א. (1989) עיסוי לתינוק. תל אביב: אור עם.
באלאסקאס, ז', וגורדון, י. (1989). אנציקלופדיה להריון ולידה. תל אביב: שבא, פרק 21.
לידלוף, ג' (1998). עקרון הרצף. תל אביב: אלטרנטיבות.
רונאל, ג. כהן ורדי, ע. ארצי פדן, מ. (2002) טבעי ללדת. ירושלים. כתר.
Leboyer, F. (1976). Loving Hands. New York: Alfred A. Knopf.
Ohashi, W., and Hoover, M. (1985). Touch for Love. New York: Ballantine Books.
Field, T et al (2011) Preterm Infant Massage Therapy Research: A Review. Infant Behav Dev. 2010 Apr; 33(2): 115–124. doi: 10.1016/j.infbeh.2009.12.004

* גילה רונאל ״האמא של הדולות״, מנשות המקצוע שחוללו שינוי בתחום ההיריון והלידה בארץ, מכשירה מזה כעשרים וחמש שנה דולות ומדריכות הכנה ללידה במסגרת ״אמאלדת״, ממקימות התנועות נשים קוראות ללדת למען חופש בחירה בלידה וארגון המניפה, חתומה ביחד ולחוד על: טבעי ללדת, השמים של סבא, קלפי מוכנה, קלפי הלב.
נשואה ואמא לשניים בוגרים, סבתא לאחד, מתגוררת ביפו.

 

**המידע אינו מידע רפואי ויש להתייעץ עם רופא במידת הצורך**